
Trénink
„Snad příliš obecný a suchý název v menu,“ řeknete si. Cílem článků zde bude čtenáře seznámit nejen s šachovou klasikou, ale i s moderními trendy zahájení, strategie, taktiky i psychologie. Pokud jste třeba již přesyceni tisíci a tisíci videí, které běhají po různých platformách a tedy nechcete jen klouzat po površích problémů strategie a taktiky, nechcete sledovat streamery, kteří v přímém přenosu partií vysvětlí vše, abyste druhý den rovněž vše zapomněli, ale naopak se chcete zamýšlet hlouběji, potom jste zde správně!
Půjde tu nejen o zábavu, ale i poučení. Získáte informace a dovednosti, které by vás měli doopravdy posunout výše.
Uvažovali jste například někdy o tom, jakým způsobem velmistři super elity promýšlejí a propočítávají možnosti v partii? Jakou roli hraje vlastní propočet (už o tom by se dala napsat kniha) a jakou intuice? Víte, že šachisté se dnes v procesu výběru tahu jen stěží obejdou bez heuristické analýzy? I těmto problémům se budeme postupem času věnovat. Vždyť trocha vědy neuškodí.
Chybět zde ale samozřejmě nebudou ani šachové perly roku, nerad bych se ale naopak vyhýbal i nejtragičtějším hrubým chybám na turnajích vysoké kategorie. A proč vlastně i elitní šachista hrubě chybuje?...
Diagramy, které vidíte každý den na stránce (poblíž kočičky, které se zásadně nelíbí 1.e2-e4), jsou pro mnohé z vás jistě příliš jednoduché. I z toho důvodu zde uvidíte i diagramy – řekněme – vyšší kategorie.
Nu, pro začátek ovšem zvolme zlatou střední cestu. Dokážete si milí čtenáři poradit s následující pozicí? Bílý na tahu.
Řešení studie není složité: 1.Ve7+ Kh8 2.Kh6! Vge8 a nyní následuje efektní 3.Vdd7!
Snad o něco složitější příklad (propočet variant typu kmen dle A. Kotova) můžeme vidět v následujícím diagramu.
Posledním tahem Dg6 nabídl černý výměnu dam. „Vždyť mám o tři pěšce více, to by bylo, abych pěšcovou koncovku nevyhrál!“ říkal si možná černý.
Jenomže se ve svých úvahách dopustil hrubé chyby! Nenamáhal se totiž propočítávat a dopočítávat varianty až do konce. (O principu dopočítávání variant, klíčovém pilíři správného propočtu, bude řeč v dalších ukázkách.)
TEST: Jak byste pokračovali bílými a jaké varianty propočítávali?